Fotograafi valimine on tähtis otsus, eriti kui soovid jäädvustada olulisi hetki, nagu pulmad, perepildid või erisündmused. Õige fotograafi leidmine võib olla keeruline, sest “turg” on suur, kuid siin on mõned lihtsad nõuanded, mis aitavad sul teha teadlikuma valiku.
1. Määra oma vajadused ja stiil
Enne fotograafi otsima asumist mõtle, millist stiili ja emotsiooni soovid oma piltidel näha. Kas eelistad loomulikku ja dokumentaalset lähenemist või pigem klassikalist ja lavastatud stiili? Kas soovid, et fotograaf oleks lapsesõbralik? Või on oluline, et ta oskaks juhendada sind õigesse poosi? Ehk on oluline hoopiski see, et sa ei pea enda piltide eest maksma lisatasu, et fotograaf neid sotsiaalmeedias EI kasutaks?
2. Vaata varasemaid töid ja portfooliot
Fotograafi varasemate tööde ülevaatamine annab aimu tema oskustest ja stiilist. Sirvi portfooliot ja mõtle, kas see, mida näed, vastab sinu ootustele. Hea fotograaf suudab esitada mitmekülgseid töid, mis peegeldavad tema loovust ja professionaalsust.
Tutvu erinevate portfooliotega, et leida sobivaim käekiri. Ära karda küsida ka näha mõne kliendi täisgaleriid, et mõista, mida täpsemalt sa lõpuks saad.
3. Hinda fotograafi kogemust ja usaldusväärsust
Kogemus on üks peamisi tegureid, mida fotograafi valimisel arvestada. Pikem tegutsemisaeg ja paljud teostatud projektid viitavad sellele, et fotograaf on oma alal pikalt töötanud ja kogenum. Kogemused aitavad fotograafil keerulistes olukordades rahulikult ja enesekindlalt tegutseda. Kuid ära unusta vaadata ka klientide tagasisidet nii fotograafi profiilil kui ka erinevates gruppides. Näiteks facebookis olev “Pulmad” grupp annab mõne fotograafi kohta ainult negatiivset tagasisidet.
4. Suhtlus ja keemia
Hea fotograaf on mitte ainult tehniliselt pädev, vaid ka hea suhtleja nii kõnes kui ka kirjas. Koostöö sujub paremini, kui fotograafi ja kliendi vahel valitseb hea keemia või teineteise mõistmine. Kohtumine või vestlus enne fotosessiooni aitab kindlaks teha, kas tunnete end teineteise seltskonnas mugavalt. Üleolev suhtlus või pikk kirjade ooteaeg juba chatis annab mõned vastused ka tuleviku tarbeks.
Samas ei tohi ära unustada, et suvine pulmade periood tähendab pulmafotograafidele ka pidevalt sõidus või pulmades olekut ning seetõttu ongi ooteaeg pikem! :)
5. Kvaliteet ja hind
Hind ei tohiks olla ainus otsustav tegur, kuid tasub arvestada, et kvaliteet üldjuhul maksab. On erandeid, kuid tavaliselt on pikaaegsel, professionaalsel tegijal kordades kallim hind võrreldes alustava või mitte nii pädeva tegijaga. Võrdle erinevate fotograafide hinnapakkumisi ja mõtle, kas saadud teenus ja kvaliteet vastavad sinu eelarvele. Investeering kvaliteetsetesse fotodesse on väärt, sest need jäävad sinuga aastateks.
Kokkuvõttes on oluline valida fotograaf, kes mõistab sinu visiooni ja suudab selle oskuslikult ellu viia. Võta aega, tee eeltööd ja vali fotograaf, kellega tunned end turvaliselt ja rahulolevana. Samas ära unusta, et sinu visoon võib olla mägede taustal äge perepilt, kuid fotosessioon toimub Eestis.. Igaljuhul suudab oskuslik fotograaf suunata su pilgu sellele, et võib-olla me päris 1:1le fotot ei saa, kuid ta arvestab su visiooniga ja annab endast parima, et taust jääks ilus! :)
Kui tegemist ei ole pulmaga, siis ära karda proovida ka alustavaid tegijaid. Mõni alustav tegija teeb vanale olijale silmad ette! ;)
Sirli Visuals © 2024